Strona główna > Edukacja > Sakramenty święte > Pokuta

"Ci, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego
przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu
i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę,
a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą"
/KKK 1422/

Pokuta

Jezus, przed swoim odejściem do Ojca w czasie Wniebowstąpienia polecił swoim uczniom:
Weźmijcie Ducha Świętego! Którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane... (J 20, 22-23).

Sakrament pokuty, jest osobistą i sakramentalną drogą nawrócenia, skruchy, wyznania grzechów i zadośćuczynienia.

Warunki dobrej spowiedzi:

• Rachunek sumienia - przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.

• Żal za grzechy - boleść duszy z powodu zranienia Boga - Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.

• Postanowienie poprawy - postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu.

Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.

• Szczera spowiedź - wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).

• Zadośćuczynienie - wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości)

wyrządzonych przez grzech.

Czym są odpusty i kto ich udziela?

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy.

Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła,
który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych.
Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości"
Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych. (KKK 1471).

W jaki sposób można zyskać odpust zupełny?

Po pierwsze trzeba spełnić następujące warunki:

• Stan łaski uświęcającej.

• Przyjęta Komunia święta.

• Modlitwa w intencjach Ojca Świętego: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś Maryjo.

• Wzbudzenie sobie nieprzywiązywania okazji do uczynienia jakiegokolwiek grzechu.

• Odpust zupełny przysługuje np. za: pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej,

odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem,

udział w odpuście parafialnym, półgodzinna lektura Pisma Świętego.